16 01 2014

"1 numara çete reisi Başbakan"

ANKARA- CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

İnce, suç duyurusuna ilişkin şöyle dedi: “Başbakan yargıda çete var, diyor. Başbakan örgüt var, diyor. Yargı bir örgüt tarafından teslim alınmıştır, diyor. Peki, bu açıklamalar doğruysa Başbakan gereğini yapmış mıdır? Bu konuda ne yapmıştır? Başbakan gereğini yapmamış ise görevini suistimal etmiştir. Yargılamayı etkilemiştir ya da iftira atmıştır. O zaman hal böyle ise Cumhuriyet savcısının Başbakan hakkındaki fezlekesinin Meclis’e gelmesi gerekir. Hangisi doğru bunların? Başbakan doğru söylüyorsa görevini yapmalıdır. Başbakan’ın amacı bir çeteyi çökertmek değil, Başbakan’ın amacı HSYK içinde kendine bağlı bir çete yaratmak. Bu HSYK’yı Başbakan kurduğuna göre orada da çete varsa çete reisi Başbakan’ın kendisidir.”

RTÜK MODELİNE YANIT VERDİ
İnce, Başbakan’ın HSYK’da RTÜK modeli önerisine değinerek şöyle dedi: “Şimdi partili hakime doğru gidiyor tartışmalar. Benim bir tavsiyem olacak Başbakan’a, partili hakim, parti kontenjanından hakim istiyorsa Başbakan’a diyorum ki hakim olmasına da gerek yok, madem artık cozuttunuz işi, parti tüzüğüne parti programına hakim olsun yeter. Hakim olmasına gerek yok, parti tüzüğüne hakim olsun yeter. Mesela HSYK üyelerini partiler kurultaylarında seçsinler. Nasıl genel başkan seçiyoruz, bir de orada HSYK üyeleri seçilsin. Biz paralel devlete de parti devletine de karşıyız. Biz diyoruz ki Adalet Bakanı ve Müsteşarı burada olmasın diyoruz. Başbakan diyor ki Adalet Bakanı’nın yetkileri artırılsın.”

CHP’NİN YANITI NE OLACAK?
AKP’nin HSYK konusunda dün yaptığı ziyareti hatırlatan İnce, şöyle devam etti: “Dün bize ziyarete geldiler, anayasa değişikliği için. Ne kadar samimiyetsiz olduklarını ne kadar devlet ciddiyetinden uzak olduklarını bir göstergesidir bu. Bir taraftan geliyorsun ana muhalefet partisine, bir teklifte bulunuyorsun, biz de dedik ki kendilerine Perşembe sabahı MYK’mız var, Parti Meclisimiz var, partinin yetkili organlarında bunu görüşelim. Size cevap verelim dedik. Böyle bir teklifle gelen iktidar partisinin ne yapması gerekir, komisyondaki görüşmelerin durdurulması gerekir. Samimi bir insanın, siyasetin kurallarını öğrenen bir insanın bunu yapması lazım. Eğer siz ana muhalefet partisine bir teklif ile gitmişseniz o yasanın görüşmelerini durdurmanız lazım, bu nezaketi göstermeyen, devlet ciddiyetinden uzak bir yapıya partimin yetkili kurulları yarın ne cevap verir, onu bilemem, peşin peşin konuşmak istemem.”

“BAŞBAKAN’IN BU CÜMLESİNİ TAMAMLAYAYIM”
Bir basın mensubunun, “Başbakan dün ‘Haşhaşiler’ ifadesini kullandı, ne diyorsunuz?” sorusuna İnce, “Haşhaşilere ne istediler de vermedik ben de Başbakan’ın bu cümlesini tamamlayayım o zaman” dedi.

İnce, “AKP’liler Sayın Başbakan’dan söz ederken ne diyorlar, ‘beyefendi’ diyorlar değil mi. Bir beyefendiye böyle tanımlamalar yakışır mı? Bir kere Başbakan beyefendi değil. Bu tanımlamaları hoş bulmam. Beyefendiye böyle tanımlamalar yakışmaz diyorum” diye konuştu.

“PARTİNİN İL BAŞKANI GİBİ OLURLAR”
“HSYK ile ilgili RTÜK modeline ne diyorsunuz?” sorusuna da İnce, “Madem böyle partilerin kontenjanı olacaksa hakim yargıç olmasına gerek yok, parti tüzüğüne hakim olsun. Hiç de doğru bulmam. Türkiye’de o uzlaşı kültürü yok, onlar gerçekten partinin il başkanı gibi olurlar. Sağlıklı bulmam” dedi.

“YÖK benzeri bir öneride bulunduğunuz ifade ediliyor, ne diyorsunuz?” sorusuna ise İnce, “Bunları tartışmak için erken. Yarın MYK, PM ne karar verecek önce, konuşalım mı diyecek, konuşmayalım mı diyecek, gerek yok, bunlar samimi değil, bir taraftan bize böyle bir teklifle gelirken diğer taraftan yasa görüşmelerine komisyonda devam ediyorlarsa bunlarla görüşülecek bir şey yok derlerse böyle bir karar çıkarsa o zaman bu tartışmaların hepsi anlamsız olur. Önce görüşüp görüşmeme konusu var.”

Bir soru üzerine İnce, “Yok bir taraftan teklifle gelecek diğer taraftan görüşmelere devam edecek onu orada sopa gibi tutacak, bu siyaseten doğru bir tavır değil” diye konuştu.

“BÜTÜN BU ÇABALARIN AMACI BİR NUMARAYA GİTMEMESİ İÇİNDİR”
İnce, “2 binin üzerinde polisi görevden aldılar, bütün bu uğraşları çabaları nedir, bir numaraya gitmesin diyedir. Bütün bu çabaların amacı bir numaraya gitmemesi içindir” derken, "Oğlunu makam arabasına alıp da hukuk devletine meydan okuma, meydan okuyorsun sen. O bir meydan okumadır" diye konuştu.

İnce, hukuksuz dinlemelere karşı olduklarını belirterek, “Türkiye’de ne yazık ki kötü günler için kaset biriktiriyorlar artık” dedi.

Bir soru üzerine İnce, “Yeniden yargılamaya gerek yok. Suçlu olduklarına inanmıyorum” ifadelerini kullandı.

“BAŞBAKAN DA JETON BİRAZ GEÇ DÜŞÜYOR”
Bir basın mensubunun, “Başbakan, insanlar sahte delillerle yargılandı dedi, ne diyorsunuz?” sorusuna İnce, “Başbakan da jeton biraz geç düşüyor, köşeli demek ki, yuvarlak jeton kullanmasını tavsiye ederim, köşeli kullanmasın” diye konuştu.

“Dinlemeyi yapabilecek teknoloji kim de var?” sorusuna da İnce, “Bu çok tehlikeli bir soru. Benim uzmanlık alanıma girmiyor. Ben dinlesem dinlesem müzik dinlerim” yanıtını verdi. “Bir numara kim?” sorusuna da İnce, “Çete reisi, Başbakan” yanıtını verdi.

0
0
0
Yorum Yaz